Marmaris - Datça - Marmaris

1. Gün: MARMARİS

Marmaris Limanı’nda, saat 15:30dan itibaren teknelerinize yerleşebilirsiniz. İlk gün teknede servis akşam yemeği ile başlar ve geceleme Marmaris Limanı'nda yapılır. Marmaris; Karya kentlerinden biri olan Phyckos antik şehri üzerinde kurulmuş olup çeşitli medeniyetlerin egemenliğinde kalmıştır. Bugün görülebilen en önemli eser 1577'de yapılan Marmaris Kalesidir. Ayrıca Osmanlı’lardan kalma bir cami ve sekiz odadan ibaret üzeri kemerli bir kervansaray bulunmaktadır. Antik dönem kalıntıları kentin kuzeyinde, alçak bir tepe olan Asar Tepe üzerindedir. Türkiye'nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Marmaris ayrıca büyük bir yat limanına sahiptir.

2. Gün: SERÇE – BOZUKKALE (LORYMA)

Kahvaltıdan sonra tur programı hakkında bilgiler verilir ve Serçe Koyu’ na doğru hareket edilir.Serçe Koyu, Bodrum Müzesi’ nde sergilenmekte olan 11.yüzyıl Bizans batığının bulunduğu koydur.

3. Gün: DATÇA

Kahvaltıdan sonra Datça’da demirlenir. Su, kumanya v.b ihtiyaçlar tedarik edilir. Datça, M.Ö. VII. Y.Y.da Ege adalarından gelerek Ionia’nın güney kıyılarına yerleşen Dorlar tarafından kurulmuştur. Rutubetsiz ve bol oksijenli bir havaya sahiptir. Tarihçi Strabon' un "Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse Datça Yarımadasına bırakır" sözü boşuna söylenmemiştir. Anlatılanlara göre 500 yıl önce İspanyol korsanlar Datça'nın açıklarından geçerken, gemideki cüzzamlı hastaları Sarı Liman Koyu’ na bırakmışlar, ölüme terk edilen cüzzamlılar Datça'nın havası sayesinde iyileşmişlerdir. Arzu ederseniz opsiyonlu olarak düzenlenebilen Knidos turuna katılabilir veya Datça’yı kendiniz gezebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Datça Limanı’nda veya yakınlarda bir koyda yapılır.

4. Gün: AKTUR – BENCİK

Kahvaltıdan sonra Aktur’ a hareket edilir. Sonra ilk durağımız Bencik Koyu olacaktır. Girişi çok dar olan bu koyda içeriye doğru yol alındığında eşsiz bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bencik, Hisarönü Körfezi’yle Gökova Körfezi’ni ayıran yarımadanın en dar yerinde, Hisarönü tarafında bulunan bir koydur. İÖ 550’li yıllarda Knidos’lular; Datça Yarımadasına gelen Pers ordusuna karşı bir savunma hattı olarak yarımadanın bir kilometrelik en dar yerini kazarak açmak ve Gökova Körfezi’yle Hisarönü Körfezi’ni birleştirmek istemişlerdi. Böylece iki deniz birleşecek, yarımada tam bir ada olacak, savunma kolaylaşacaktı. Büyük gayretlerle çalışma başlamış, ancak başarılamamış ve sonuçta Persler Knidos’a da sahip olmuşlardır. Akşam yemeği ve geceleme Bencik Koyu’nda yapılır.

5. Gün: ORHANİYE – SELİMİYE

Bugün, Hisarönü Körfezi’nin iç kısımlarına doğru hareket edilir. Öğlen yemeği için Orhaniye Koyu’na demirlenir. Orhaniye Koyu’nda ‘Kız Kumu’ adı verilen ve deniz suyunun alçalıp yükselmesiyle meydana gelen doğal oluşum olağanüstü bir görünüm sergiler. Sahilden denizin içerisine doğru su üzerinde yürünebilen bu kırmızımsı kum yolla ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Koydaki bir adacık üzerinde, kale duvarları görülen, antik dönemden kalıntılar bulunmaktadır. Akşam yemeği ve geceleme Selimiye’ de yapılacaktır.

6. Gün: DİRSEK BÜKÜ – BOZBURUN

Dirsek Bükü’nde demirledikten sonra küçük bir balıkçı kasabası olan Bozburun’ a doğru hareket edilir. Eskiden bu bölgenin kıyıları boyunca sünger çıkartılmaktaydı fakat günümüzde artık yöre halkı süngercilikte hem iyi gelir sağlayamadığı hem de eski tekniklerle tehlikeli bir iş olduğu için süngerciliği bırakmıştır. Bunun yerine gulet tekneler inşa edilmeye başlanılmıştır ve Bozburun Guletleri sektördeki yerini almış bulunmaktadır.

7. Gün: ARAP ADASI – KADIRGA – MARMARİS

Sabah erkenden Arap Adası’ na doğru yola çıkılır. Öğlen yemeği Kadırga Koyu’nda verilir.

Yüzme molasından sonra akşam yemeği ve geceleme için 16.00 sularında Marmaris Limanı’na dönüş yapılır.

8. Gün: MARMARİS

Kahvaltıdan sonra 10.30'a kadar tekneden ayrılabilirsiniz.